Wentylatory

Wentylatory Multifan

Firma Multifan produkuje wiele typów wentylatorów. W ogrodnictwie używamy najczęściej wentylatorów do pracy równoległej i szeregowej. Służą one do wyrównywania temperatury w szklarniach poprzez wymuszenie ruchu powietrza. Do wentylatorów można też instalować regulatory prędkości. Ostatnio pojawiły się też wentylatory podrynnowe, coraz częściej używane wraz z systemem górnych wentylatorów.

 

Typ Średnica wirnika Prędkość obrotowa Wydajność

(m3/h)

Napięcie

(V)

Częstotliwość

(Hz)

Prąd nominalny

(A)

Zasięg

(m)

Moc

(W)

TB4E40Q 420 1400 5050 230 50 1,1 47 230
TB4E50Q 518 1400 7760 230  50  1,8  55  390

 

Równoległa recyrkulacja

W przypadku równoległej recyrkulacji powietrza wentylatory zawieszane są w szklarni w jednym rzędzie, na przykład przy przejściu, w kierunku do ściany. Powietrze przemieszcza się ponad uprawą w kierunku ścian. Umożliwia to szybkie wyrównanie temperatury i względnej wilgotności w obiekcie.

Szeregowa recyrkulacja

Wentylatory zawieszane są szeregowo, jeden za drugim, powyżej uprawy, w kierunku od ściany do ściany. Ustawienie szeregowe powoduje, że powietrze wydmuchiwane z jednego wentylatora jest wciągane przez następny wentylator stojący w szeregu. Umożliwia to ruch powietrza ponad uprawą, zapewniając słaby podmuch. Do tego typu wentylatorów możemy instalować regulatory prędkości do płynnej regulacji obrotów.